Dolarda Hareketli Anlar Yaşanıyor! İşte Son Durum

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından saat 09.30 itibarıyla 5,95 seviyesinden alıcı buluyor. Aynı dakikalarda euro 6,66’dan, sterlin ise 7,71’den işlem görüyor.

Dün yurt içinde açıklanan ekonomik güven endeksindeki yükselişe karşın sınırlı da olsa yükseliş eğilimini koruyan dolar/TL, günü yüzde 0,25 artışla 5,94’den tamamladı. Dolar/TL, bugüne de yükselişle başlamasının ardından saat 09.30 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 5,95 seviyesinden işlem görüyor.

EURO VE STERLİN NE KADAR?

Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,1 artışla 6,66’dan, sterlin/TL yüzde 0,2 yükselişle 7,71’den alıcı buluyor. Analistler, ABD ile diplomatik ilişkilerin piyasaların gündeminde olduğuna işaret ederek, bu anlamda dün akşam Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi ve ABD’den bir heyetin Suriye konusunda temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelecek olmasının haber akışını hızlandırabileceğini bildirdi.

‘DOLARDA 5,97 DİRENÇ KONUMUNDA’

Yurt içinde, bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanacak Enflasyon Raporu ve Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özeti ile dış ticaret verilerinin, yurt dışında ise Euro Bölgesi Mart ayı işsizlik oranı ve 1. çeyrek GSYH rakamlarının takip edileceğini kaydeden analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 5,97 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu dile getirdi.

GÖZLER MERKEZ BANKASINDA

Analistler, Enflasyon Raporu’nda TCMB’nin bu yıl sonuna ilişkin, orta noktası yüzde 14,6 olan, yüzde 11,9-17,3 bandındaki enflasyon tahmin patikasında değişiklik yapıp yapmayacağı ve PPK karar metnindeki değişikliğin piyasa tarafından “güvercin” olarak değerlendirilmesi konusunda Çetinkaya’nın yapacağı iletişimin takip edileceğini bildirdi.

GÜNCEL DÖVİZ KURLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN